booked.net
 
 

 


 Harp Akademilerinden Milli savunma Üniversitesi - 23/11/2022

Mehmet Asker
E-Posta
Fetö kalkışması bahane edilerek, 31 Temmuz 2016'da 669 sayılı Kararname ile Harp Akademileri komutanlığı ilga edildi ve Milli Savunma üniversitesi kuruldu..
Devamında, 9 Kasım 2016 6756 sayılı yasa ile eski harp akademileri yerine kuvvet harp enstitüleri oluşturuldu..
Hemen akabinde de, 14 Kasım 2016/9522 sayılı Bakanlar kurulu kararı ile Kara Harp Enstitüsü Milli Savunma Üniversitesi rektörlüğüne bağlandı..
Fetö'yü asker içine salıp "ne istediyse verenler" bu zibidi kendini darbeci kıvamında görünce, çareyi harp okullarını "üniversiteleştirme"de buldu..!!
Osmanlı'nın, "bu mektepler olmasa , maarifi ne güzel idare ederim"zihniyeti, harp okullarına böyle yansıdı..
Ergenekon kumpasının , "lütuf" olarak görülen kalkışma sürecinde bir devamı da bu üniversiteleşme tuhaflığıdır..
Bu hibrit okulun rektörünün de bir osmanlı hayranı olması tarihin bir cilvesi olarak okunabilir ..
Kankası da, geçen gün Vahdettin hakkında, Mustafa Kemal tarafından linç edilmesi talimatı verdiğine dair belge ifşa eden!! bir başka Osmanlı tarihçisi, hanedan muhibbi..
İstanbul boğazının dibinde, ihtişamlı yapısı ile, özel bir konumda olan , Kuleli Askeri Lisesi de, -darbe kalkışması bahanesi ile ve ne alakası varsa- 31 Temmuz 2016'da kapatıldı..
Arap sermayesine peşkeş çekileceği dedikoduları ayyuka çıkınca, altı yıl sonra, bu eğitim yılında, Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde yabancı diller okulu olarak faaliyete alındığı açıklandı..
Harp okullarını kazanan öğrenciler yabancı dil hazırlık sınıflarını burada okuyacaklarmış..
Darbeyi savuşturup, senelerce boş tutulan ve böylece fetö artıklarının hayaletlerinin de kovulması işlemi tamamlanan Kuleli, tekrar eğitime geçiyor.!!
Dünyanın bütün eski ordularında gelenekler önemlidir, askerliğin kendine göre bir tabiatı vardır , zırt pırt genleri ile oynanmaz..
Bir sümüklü vaizin, meydanı boş bulup, "enfekte" ettiği ordu, geleneğinde, peygamber ocağı olarak anılır ...
Türkiye Cumhuriyetinin Kurcu unsuru, TBMM emrindeki ordusudur..
Kuleli, denize nazır diploma hazır bir yer olmamalıdır..
Kim bulmuşsa, harp akademileri yerine ikame edilen Milli Savunma Üniversitesi, muhteva bakımından yetersizdir..
Harp başka "savunma" başkadır....
Harp, içinde, hücumu da barındırır, bugün gündemde olan sınır ötesi operasyonlar, savunma hizmeti değildir, sınır ötesine geçen bu ülkenin yoksul çocukları, üniversite stajı için orada değiller, ülkeleri için canlarını ortaya koyuyorlar..
Meseleyi Üniversite kavramına hapsederseniz, yarın, vakıf üniversiteleri bünyesinde de asker yetiştirme heveslileri çıkar....
Bedelli askerlik hizmeti yapan rektörler ile askeri orta okullarından yetişmiş komutanların askerliğe bakış açıları farklıdır ve olması gereken budur....
Türkiye, her taraftan sıkıştırılan bir ülke konumunda, güvenlik sorunları artıyor.. Askerlik amatör hevesle yapılacak bir iş değildir..Mehmet Asker


YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!

Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 Bu köşenin diğer yazıları;
AnasayfaAnasayfa Köşe YazarlarıKöşe Yazarları Bize UlaşınBize Ulaşın RssRss
Maxiva


Nettehaber'i Twitter'da kişi takip ediyor.